Ostatniego dnia września klasa 2d wraz z wychowawczynią wybrała się do miejsca niezwykłego, a mianowicie do „Szczepanówki” – gospodarstwa ogrodniczego w Kolonii Świdnik Mały, produkującego jabłka, gruszki, czereśnie i wiśnie. Zgodnie z tematyką zajęć dotyczącą „darów jesieni” nie mogło nas zabraknąć w miejscu, gdzie mogliśmy na własne oczy zobaczyć drzewa owocowe, pełne soczystych owoców. Dzięki uprzejmości właścicielki gospodarstwa – p. Elżbiecie, mogliśmy dowiedzieć się wiele na temat produkcji jabłek i innych owoców, skosztować maliny, samodzielnie zerwać prosto z drzewa i posmakować różne rodzaje jabłek. Poznaliśmy proces przetwarzania jabłek i tłoczenie „na zimno” naturalnych soków z bezpośrednio przygotowanych owoców, a także rozpoznawaliśmy smaki różnego rodzaju soków.

Nasza szkoła oferuje uczniom wycieczki które rozwijają i uczą praktycznych umiejętności, które przydają się w życiu codziennym. Uczniowie klasy 5a 20 września pojechali na event historyczny na KUL. Rozgrywali turnieje wypróbowując różne gry planszowe, bardziej popularne ale też takie które dopiero są promowane, jak ten o pałacu w Kozłówce. Na dziedzińcu KUL-u zobaczyli pokaz uzbrojenia i ubioru legionistów rzymskich oraz sami mogli przymierzyć hełm, płaszcz oraz pilum czyli włócznię. Następnie zwiedzili uczelnię wyższą, zatrzymali się pod pomnikiem Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. Nasza szkoła przy okazji XX zjazdu historyków otrzymała też dwie autorskie gry o Unii Lubelskiej.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, uczniowie klasy 3d uczestniczyli w festynie z okazji otwarcia nowego parku przy al. Lotników Polskich. Organizatorem festynu był Urząd Miasta Świdnik. Na naszych uczniów czekała wata cukrowa, bańki mydlane, przeciąganie liny, rzucanie do celu i wiele innych gier i zabaw. Przedstawiciele ratusza przygotowali dla nich również drobne prezenty. Dzieci od razu zabrały się za sprawdzanie drewnianej ciuchci i zjeżdżalni. Nie brakowało również chętnych do malowania kredą na chodnikach. (Katarzyna Mankiewicz)

W dniu 10 września klasa 2a gościła w „Bibliotece Na Poziomie” – Filii nr 40 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Dzieci brały udział w zajęciach z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne hasło EDD brzmi: „Splot polski”. Na początku uczniowie zwiedzili bibliotekę. Zaciekawieni chodzili między białymi regałami, wchodzili po schodach na kolejne poziomy. Na poddaszu usłyszeli o akcji „Bombardowania włóczką” i obejrzeli ogromne, barwne serwety. Potem – po przejściu szklanej kładki - znaleźli się na antresoli, umieszczonej nad stanowiskami do słuchania audiobooków. Po zejściu na parter mogli je również zwiedzić od środka. Najbardziej spodobały się wszystkim dziuple. To miejsca, w których dzieci mogą schować się, ułożyć wygodnie, zapalić światło i czytać.

2 września, godz. 9:00

godz. 9:00 – uroczyste rozpoczęcie dla klas I w sali gimnastycznej budynku zielonego.

godz. 9:00 – spotkania klas II - VIII w salach z wychowawcami.

Budynek 1 (zielony)

1a – sala 310

1b – sala 305

Jak się uczyć? Oto jest pytanie! A może by tak podzielić angielskie czasowniki nieregularne nie według alfabetu, lecz według powtarzających się wzorów melodycznych? Nasi uczniowie wypróbowali tę metodę i polecają ją. Każda kategoria melodyczna jest na innym polu kolorystycznym. Wierzcie lub nie, ale samo wchodzi do głowy!

W naszej świetlicy odbyła się niezwykła lekcja żywej historii. Odwiedził nas na zaproszenie pani Ewy Szaleckiej-Gronek i wszystkich dzieci, pan Michał Kamela, który jest dowódcą świdnickich „Strzelców”. Nasz gość opowiadał o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, o obowiązkach wobec Ojczyzny i bohaterskich Polakach.

26 listopada klasa 1c obchodziła Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło tego dnia ze swoim pluszowym przyjacielem. Zabawy zaczęły się od poznania imion naszych misiów, historii pojawienia się w domu uczniów. Dzieci z radością i dumą przedstawiały swoich pluszowych przyjaciół. Po wspólnej rozmowie dzieci poznały historię pluszowego misia oraz obejrzały prezentację na temat misiów bajkowych, niedźwiedzi brunatnych i polarnych. Nie mogło zabraknąć gimnastyki z pluszowym misiem. Po gimnastyce zabraliśmy się za rysowanie portretów misiów, były zagadki, kolorowanki, wykonywanie misiowych pacynek. Każdy otrzymał dyplom „Przyjaciela Pluszowego Misia”. Dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze (B.F.)