Klasa 3f z innowacjami informatycznymi wraz z nauczycielem informatyki M. Frąc-Żurek skorzystała z zaproszenia Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Niepodległości Polski w Kalinówce do przyłączenia się do sojuszu i wspólnie z innymi szkołami z Polski oraz Europy wzięła udział w imprezie Codeweek.eu. Impreza ma na celu popularyzację programowania wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Zajęcia zostały zrealizowane podczas lekcji informatyki. Uczniowie stawiali pierwsze kroki w zapisywaniu algorytmów w schemacie blokowym. Na kolejnych lekcjach planujemy programowanie w języku Python. Serdeczne podziękowania dla Pana Łukasza Runa za zaproszenie do współpracy.

Tym razem wywiało nas dość daleko, bo aż do Zurichu. 18 uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Świdniku spędziło cudowny czas na wycieczce krajoznawczej w Szwajcarii. Spędziliśmy tam wspaniałe 4 dni, których z pewnością nie zapomnimy do końca życia. Wyprawa rozpoczęła się 01.10.2018r., w poniedziałek. Już o 2.50 spotkaliśmy się pod szkołą. Potem pojechaliśmy do Warszawy na lotnisko. Czekaliśmy około trzech godzin, następnie wsiedliśmy do samolotu i polecieliśmy. W hotelu stawiliśmy się niedługo po 13, później razem z naszą Panią Przewodnik zwiedzaliśmy Zurich. Zobaczyliśmy Uniwersytet Zuryski, kościoły Groβmünster i Fraumünster oraz obejrzeliśmy przestrzenny plan miasta. Po zjedzeniu pysznego obiadu udaliśmy się na spacer, podczas którego mogliśmy zobaczyć Jezioro Zuryskie. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do hotelu.

05.10.2018 roku trzysta czterdzieścioro uczniów klas IV-VIII wzięło udział w ogólnopolskim konkursie dla szkół podstawowych „Do Hymnu” organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych (z listy wskazanych przez organizatora). Do konkursu zakwalifikowano trzysta szkół z całej Polski. Drugi etap konkursu to ocena występów na podstawie zarejestrowanych nagrań przez centralne jury (po 5 szkół z każdego województwa z najwyższą punktacją) i wyłonienie laureatów szczebli wojewódzkich i ogólnopolskiego.

Zgodnie z tradycją, w wigilię świętego Andrzeja odbywają się huczne zabawy, podczas których chętni do poznania przyszłości wróżą, bądź doszukują się symbolicznych znaczeń w przedmiotach, nabierających w tym dniu szczególnej mocy. Uczniowie klas 1-3 bawili się przy dźwiękach muzyki oraz wróżyli sobie, co przyniesie im los. Sporo ciekawych wróżb uczniowie opracowali samodzielnie. Każda klasa przygotowała poczęstunek, można więc było odpocząć, przegryźć małe co nieco i porozmawiać w gronie kolegów. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci. Klasę 3b odwiedził Dawid Modrzejewski, znany animator, wodzirej, założyciel „Tańcobajek” w Lublinie.

Dnia 29 listopada 2017 w odbyło się podsumowanie projektu klasy 2d, dotyczącego największego landu niemieckiego, Bawarii i jego stolicy –Monachium. Prezentacje, które przedstawiły poszczególne grupy, przybliżyły uczestnikom zwyczaje i święta (np. Oktoberfest), tradycyjną kuchnię bawarską, auta produkowane w Monachium, klub Bayern Muenchen oraz informacje geograficzne, dotyczące tego obszaru. Ważnym elementem projektu była wycieczka do Bawarii, która odbyła się we wrześniu. Fotorelacja z wyjazdu znalazła się również w programie imprezy. Klasa 2d nie tylko przygotowała prezentacje, ale również bardzo dobre ciasto które było wzorowane na przepisach bawarskich. Było ciekawie i smacznie. (Małgorzata Stępień)

Co roku w listopadzie organizowany jest w naszej szkole konkurs dla klas 1-3 pt.: „Jesienne cudaki”. Każda z klas miała za zadanie wybrać po 5, ich zdaniem najbardziej pomysłowych, oryginalnych, samodzielnie wykonanych z darów jesieni „cudaków”. Spośród 55 zgłoszonych prac, po długich naradach, jury wyłoniło laureatów: Zuzanna Kalota, Maja Krzaczek, Bartłomiej Wilk, Filip Korga, Maja Majdan, Aleksandra Karbowniczek, Helena Durak, Wiktoria Gościniak, Oliwia Golik, Michał Kaszak, Judyta Terczyńska. Każdemu uczestnikowi konkursu gratulujemy zdolności, ciekawych pomysłów oraz cierpliwości podczas tworzenia. Udało się nam uchwycić większość klas, podczas twórczego działania i przygotowywania prac konkursowych.

Zgodnie z tradycją, uczniowie klas 4-6 obchodzili ostatki na dyskotece, zorganizowanej 27 listopada. Główną atrakcją wieczoru był przygotowany przez Samorząd Uczniowski konkurs na najlepsze wcielenie wybranej piosenkarki. Pojawiło się wiele gwiazd sceny muzycznej, między innymi: Margaret, Natalia Nykiel, Cleo, Sylwia Grzeszczak oraz Tina Turner. Jury najwyżej oceniło Jana Dudzika w kreacji Tiny Turner. Gratulujemy!

25 listopada przypada „Dzień Pluszowego Misia”. Młodsi uczniowie – jak co roku – pamiętali o święcie. Uroczystości odbywały się w każdej klasie. Dzieci przyniosły swoje ulubione, pluszowe zabawki. Nie zabrakło zagadek o niedźwiedziach oraz bajkowych misiach, znanych bardzo dobrze naszym uczniom. Były też zagadki muzyczne, zgadywanie tytułów piosenek z dobranocek i bajek, zabawy i tańce z misiami oraz śpiewanie o misiach – zarówno po polsku, jak i w języku angielskim. Wspólnie w zespołach klasowych dzieci opowiadały o swoich pluszowych przyjaciołach. A dla głodnych i spragnionych uczniów wychowawczynie przygotowały „małe co nieco” oraz dodatkowe atrakcje plastyczne. To był udany dzień! (Małgorzata Dołęga)

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie Biuletyn Informacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 Miejskie Centrum Profilaktyki w Świdniku Szkolny Klub Pana Cogito Schulen: Partner der Zukunft