Jesteśmy kameralną szkołą, w której każdy uczeń może czuć się komfortowo i bezpiecznie. Jako jedna z niewielu szkół w Polsce, a w Świdniku jedyna, szkoła nasza kształci dzieci młodsze i starsze w oddzielnych budynkach (w 2019/2020 w budynku zielonym będą klasy I-IV, a budynku żółtym – klasy V-VIII).

Każdy z budynków ma własną stołówkę, salę gimnastyczną, Orlik. Dla dzieci młodszych jest nowoczesny i przyjazny przyszkolny plac zabaw.

Mamy przestronną świetlicę, składającą z trzech odrębnych pomieszczeń. Jedna przeznaczona jest do zabaw, druga do wykonywania prac plastycznych i multimedialnych, trzecia umożliwia odrabianie lekcji w całkowitej ciszy, pod opieką nauczyciela.

Dla nas każdy uczeń jest ważny. Dbamy o dobre relacje i ścisłą współpracę ze środowiskiem rodzinnym. Zapewniamy bardzo dobre warunki do rozwoju psychofizycznego naszych uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości i potrzeb.

Szkoła oferuje fachowe wsparcie w zakresie organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W placówce pracuje dwóch pedagogów i psycholog, z którymi ściśle współpracują wychowawcy klas i nauczyciele przedmiotów. Pedagodzy i psycholog udzielają pomocy uczniom na każdym etapie kształcenia.

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz uczniowie doświadczający problemów objęci są pomocą pedagoga szkolnego i całego zespołu wychowawczego, mają możliwość uczestniczenia w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych. Uczniowie z orzeczeniami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej objęci są zajęciami rewalidacji. Dla uczniów szczególnie uzdolnionych prowadzony jest indywidualny tok nauki.

Oferujemy szeroki wachlarz kół zainteresowań. Dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych adresowane są dodatkowe zajęcia.

Na przestrzeni ostatnich lat odnotowujemy stabilny wzrost liczby laureatów i finalistów przedmiotowych konkursów kuratoryjnych. Uczniowie szkoły odnoszą liczne sukcesy przedmiotowe i sportowe na poziomie międzyszkolnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

Uczniowie klas I-III zajmują wysokie lokaty w konkursach pozaszkolnych: recytatorskich, ortograficznych, plastycznych i matematycznych.

Nasza szkoła jest jedną z trzech szkół w województwie lubelskim, które realizują program DSD1 przygotowujący uczniów do międzynarodowego egzaminu i zdobycia certyfikatu z języka niemieckiego. Od klasy II uczymy się, oprócz języka angielskiego, drugiego języka obcego – języka niemieckiego. W klasie VII klasa ta staje się klasą dwujęzyczną z wiodącym językiem niemieckim. Szkoła oferuje swoim uczniom wyjazdy do krajów niemieckojęzycznych. Podróżujemy wraz z uczniami do Niemiec, Austrii czy Szwajcarii.

W szkole działa teatr szkolny na wszystkich poziomach wiekowych. Nasza szkoła jako jedyna w mieście od lat prezentuje – z sukcesami – swoje spektakle na cyklicznym przeglądzie spektakli profilaktycznym.

W kalendarz szkoły na stałe wpisały się cykliczne wydarzenia organizowane w duchu pracy zespołowej.

Realizowane są nowatorskie programy edukacyjne i wychowawcze, np. system e-learningu, profesjonalne szkolenia z technik uczenia się. Od września 2019 roku wprowadzamy jedną klasę V z rozszerzonym programem biologiczno-geograficznym - na cały czteroletni cykl nauczania „Projekt Ziemia i my”.

Przywiązujemy wielką wagę do tego, by nasi uczniowie nabywali nie tylko wiedzę i umiejętności przedmiotowe, ale również kształcili kompetencje kluczowe, które umożliwią im sprawne funkcjonowanie w środowisku społecznym i zawodowym.

Lubelskie Kuratorium Oświaty w 2016r. wysoko oceniło naszą szkołę jako szkołę przyjazną uczniom, w której proces nauczania przebiega na bardzo wysokim poziomie.