W miesiącu październiku 2019 r. odbył się w świetlicy szkolnej konkurs plastyczny pt. „Barwy jesieni” Dzieci wykonały wiele ciekawych prac , bardzo zróżnicowanymi technikami. Jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce Basia Kocot

II miejsce Mila Soria – Marczuk

III miejsce Dawid Gołaszewski

Wyróżnienie otrzymała Natalia Mączka

28 października klasa 2D wyjechała do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie na zajęcia z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego do Sali Edukacyjnej „OGNIK”. Sala “OGNIK” powstała w ramach rządowego programu “Bezpieczna +”, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów nie tylko w szkole, ale i poza nią. W ramach programu uczniowie wzięli udział w praktycznych zajęciach z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego. Strażacy wytłumaczyli dzieciom jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem.

Rozpoczynamy w klasach pierwszych cykliczną Akcję „Cała Polska czyta Dzieciom”. Akcja połączoną jest z poznawaniem przedstawicieli ciekawych zawodów. W październiku gościliśmy Pana Piotra ze Stowarzyszenia Edukacja 3.0, który przeczytał nam ciekawsze fragmenty książki. Wyjaśnił zawiłe sformułowania i przybliżył w kilku zdaniach aspekty swojej pracy. Nasz gość prowadzi zajęcia, warsztaty jak i Koło Naukowe z Robotyki, zarówno dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Pierwszoklasiści ciepło przyjęli naszego gościa, zwłaszcza chłopcy byli zaciekawieni tematem spotkania. (E.R)

Nasza szkoła w ramach CoodWeak, podjęła szereg działań, tym samym uatrakcyjniając zajęcia i urozmaicając spędzenie czasu podczas przerw. Wszystkie klasy 1-3 przygotowywały w ramach zajęć technicznych przestrzenne prace - „Robociaki”, które następnie przez kolejny tydzień prezentowały się na wystawie w korytarzu szkolnym. Dodatkowo uczniowie mogli zrobić sobie na przerwach zdjęcia z wielkimi sylwetami robotów, stając się ich częścią. Mata do kodowania służyła jako alternatywa do aktywnego spędzania przerw. Dodatkowo klasy pierwsze zapoczątkowały z Panem Piotrem Akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”, połączonej ze spotkaniami z ludźmi wykonującymi ciekawe zawody. Klasy drugie uczestniczyły w zajęciach z kodowania.

W piątkowy poranek odwiedził nas nietypowy gość – jeż albinos o imieniu Forest. Towarzyszyła mu Pani przyrodnik, która wprowadziła uczniów w temat zajęć, bardzo ciekawym opowiadaniem, którego bohaterem był nasz jeżyk. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących życia naszego małego gościa. Mogliśmy przebywać z nim na dywanie, zachowując się przy tym bardzo ostrożnie i spokojnie. Uczniowie dodatkowo uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, tworząc własnoręcznie jeże do zjedzenia. Mieliśmy również okazję spróbować dżemu z jadalnych kasztanów. Zajęcia przyrodnicze zapadną z pewnością naszym uczniom długo w pamięci. (E.R)

Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym, ogłoszonym przez „Głos Świdnika”, pod hasłem „Memu miastu na urodziny”. Powstały ciekawe prace wykonane różnymi technikami. Można je było podziwiać w Miejskim Ośrodku Kultury podczas uroczystych obchodów jubileuszu miasta. Nagrodzeni to: Weronika Sierpień kl.2a – II nagroda, Wiktoria Demucha kl. 1b – III nagroda. Wyróżnieni: Gabriela Lasota kl. 1b, Kacper Opoka kl. 3a, Maja Krzaczek kl. 3b, Tomasz Świć kl. 3c. Gratulujemy! (JL)

24 października 2019r. gościliśmy w szkole grupę „Patria”, która zaprezentowała uczniom wyjątkowy pokaz historyczny dotyczący II wojny światowej. Uczniowie wysłuchali opowieści nt. walki Polaków z dwoma okupantami: niemieckim i sowieckim, legendzie hubalczyków, organizacji polskiego ruchu oporu. Uczniowie mogli obejrzeć oraz ubrać mundury polskich żołnierzy walczących w różnych formacjach zbrojnych w czasach okupacji, poznali rodzaje uzbrojenia (pistolety, broń maszynową, granaty, panzerfaust). Wszystko było przedstawione z humorem, ale też z ogromną pasją. Uczniowie byli zachwyceni.

Tegoroczna edycja konkursu plastycznego "Rady na odpady" organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 przebiegała pod hasłem "Czysty las". W konkursie tym nagrody zdobyły uczennice naszej szkoły: Lena Borowiec z klasy 4d, Amelia Konieczniak z 5a, a Wiktoria Amrozy z klasy 6c otrzymała wyróżnienie. (EB)