ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZKOŁY

POD ZMIENIONYM ADRESEM INTERNETOWYM

http://sp3.e-swidnik.pl

Administrator serwisu SP3

Szanowni Rodzice, Kochani Uczniowie, Drodzy Nauczyciele

Sytuacja, w jakiej przyszło nam żyć na pewno powoduje wiele stresujących momentów. Emocje jakie targają nami w tym trudnym czasie, mogą powodować wiele konfliktów. Spróbujmy zastanowić się, jak poradzić sobie ze stresem wynikającym z odosobnienia

ROBIĘ TO DLA INNYCH I SIEBIE

Kiedy trudno nam „usiedzieć” w domu, pomyślmy, że to nie kara, ale coś, co robimy dla innych i siebie samego. Psychologowie tłumaczą, że właśnie taki sposób myślenia o epidemii i przymusie odosobnienia pozwala zachować szacunek do samego siebie i zapobiec poczuciu bycia napiętnowanym i osaczonym. A to jest ważne, by czas epidemii nie odcisnął się negatywnie na naszej psychice.

BĄDŹ AKTYWNY, PLANUJ

Procedury są tym, co w tych trudnych czasach pozwala zachować higienę psychiczną i nie popaść w apatię. ”Działania, rutyna i plan to elementy, które nadają kształt i sens naszym dniom, dają poczucie przewidywalności i pozwalają ustrzec się od zniechęcenia i poczucia bezradności”( prof. Dyregrov). Taki sposób funkcjonowania daje nam stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Ćwiczenia fizyczne, higiena osobista, posiłki w regularnych porach i inne regularne czynności przyczyniają się do porządku w nowej i niejasnej sytuacji.

UTRZYMUJ KONTAKTY SPOŁECZNE

Media społecznościowe pozwalają nam zachować kontakt z otoczeniem. W obciążającym psychicznie czasie epidemii jest on szczególnie istotny. Pozostań w kontakcie z ludźmi! Rozmawiaj o przyjemnych sprawach, wspominaj wspólnie spędzone chwile. Korzystaj z komunikatorów, by rozmawiać z ludźmi i nie dopuść, by koronawirus był głównym tematem waszych pogawędek” (prof. Dyregrov.) Upewnij się, że kontakt z innymi jest stałym punktem w twoim codziennym harmonogramie.

PRZEJMIJ KONTROLĘ NAD NIEPOKOJĄCYMI MYŚLAMI

Większość z nas doświadcza pełnych niepokoju myśli o zagrożeniu pandemią koronawirusa i o stanie własnego zdrowia. Są one czymś normalnym. Spróbujmy jednak je lepiej kontrolować, aby nie zajmowały one zbyt dużo miejsca. Oglądaj filmy lub seriale, graj w gry planszowe rozwiązuj krzyżówki albo gry logiczne.

OGRANICZ INFORMACJE NA TEMAT KORONAWIRUSA

Starajmy się raz- dwa razy dziennie docierać do informacji i nie śledzić nieustannie liczby zakażonych i zmarłych. Jeśli będziesz chronić się przed ciągłym sprawdzaniem mediów pod kątem wiadomości o wirusie, łatwiej ci będzie zachować spokój.
(źródło: medonet.pl)

Zachęcamy do korzystania z wsparcia psychologiczno- pedagogicznego udzielanego w formie telefonicznych porad i konsultacji oraz za pośrednictwem dziennika elektronicznego przez szkolnych pedagogów i psychologów.
Katarzyna Radek- pedagog szkolny

Back to top