Z każdej możliwej strony docierają do nas informacje o koronawirusie. Nie da się nie myśleć i nie rozmawiać na ten temat! Pamiętajmy, że dzieci są bardzo spostrzegawcze i zauważają więcej niż nam się wydaje. Patrząc na nasze reakcje i zachowanie, wczuwają się i przejmują nasze emocje. Dlatego powinny być odpowiednio wprowadzone w tą nową codzienność, by świadomie w niej uczestniczyć.

Czym jest koronawirus? Jak się przed nim chronić? Na ten temat powstało już wiele publikacji. Jednak najważniejsze jest codzienne wsparcie i szczere, spokojne pogadanki z rodzicami, opiekunami. W ten sposób dziecięcy strach przed nieznanym możemy zmniejszyć i oswoić.

Jednak jak zacząć rozmowę z dzieckiem? Na początek polecam dwa, rysunkowe poradniki dla najmłodszych w formacie pdf. Pierwszy autorstwa kolumbijskiej psycholog M. M. Cruz, i jego polską wersję od MamyProjekt, Drugi pt.: „Masz tę moc” od Agnieszki Frączek, Ewy Podleś i Wydawnictwa Olesiejuk. Warto obejrzeć również krótką animację o koronawirusie autorstwa Anny Kaczor. Obie książeczki i filmik znajdą Państwo w linkach poniżej.

https://www.mindheart.co/descargables

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf?fbclid=IwAR3RtoCAtb6ZMYUP07B18DC9W9vUPp9a36nMvqsCgCOweSYOG0V7K7hrCrQ

https://www.youtube.com/watch?v=Grc0dN9q-Lg&feature=youtu.be

Po wspólnej lekturze i obejrzeniu animacji, można poprosić dziecko o wykonanie pracy plastycznej np. "Jak wyobrażam sobie koronawirusa?". To, co Państwo zobaczą na rysunku może być wskazówką do dalszej rozmowy, ale i pomysłem na spędzony razem czas, dbanie o dobre relacje i wzbudzanie pozytywnych emocji u dziecka. Emilia Tokarska

Budynek przy ul. Kopernika 9A
tel.: 81 468 23 05
fax: 81 468 23 05
Budynek przy ul. Kopernika 9
tel.: 81 468 77 00
fax: 81 468 77 02
Świetlica przy ul. Kopernika 9A
tel.: 81 468 04 72
Przedszkole przy ul. Kopernika 9A
tel.: 690 585 713
Szkoła Podstawowa nr 3
im. Tadeusza Kościuszki w Świdniku
Budynek przy ul. Kopernika 9A
21-040 Świdnik, ul. Kopernika 9A
Budynek przy ul. Kopernika 9
21-040 Świdnik, ul. Kopernika 9
NIP: 7131777862
REGON: 000714567

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie Biuletyn Informacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 Miejskie Centrum Profilaktyki w Świdniku Schulen: Partner der Zukunft

Back to top