28 marca odbył się Konkurs Przyrodniczy dla klas IV. Wzięło w nim udział 26 przyrodników. Najlepsza okazała się Ania Stępień z 4b – I miejsce, II miejsce zajął Adam Krasowski z 4a i na miejscu III uplasował się Filip Filipowicz z 4d. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów. Agnieszka Pachuta.

Dzieci od najmłodszych lat z przyjemnością grają w różne gry. Stanowią one dla nich rozrywkę, która jest przeciwieństwem obowiązkowej nauki. Wprowadzając gry i zabawy dydaktyczne do nauki matematyki stwarzamy sytuacje, w których dzieci będą się bardziej angażowały w to co robią, będą chętniej pracowały i dążyły do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Taki był zamysł lekcji matematyki, której celem było powtórzenie dodawania i odejmowania do 10. Do większości naszych zabaw użyliśmy kostek. Była zabawa „Zapełniamy swoje pola”, „Zegary”, „Kreślenie egipskich wzorów”, „Mistrz dodawania” Uczniowie współpracowali w grupie i wspaniale się bawili, a przy tym utrwalili dodawanie i odejmowanie do 10. (B.F.)

26.03.2019 w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej odbył się IV Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Honorowy patronat nad imprezą sprawowało Starostwo Powiatowe w Świdniku. W imprezie uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 7, I LO, II LO, Zespołu Szkół nr 1 i Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku oraz Zespołu Szkół w Rybczewicach Drugich. W konkursie tym nasze uczennice Natalia Terlecka i Julia Śledzińska otrzymały wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W środę 20 marca 2019 r. odbył się w PCEZ IV Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej, skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W konkursie wzięła udział rekordowa liczba młodzieży naszego powiatu. Rywalizacja była zacięta. II miejsce zajęła Karolina Staniecka, nasza uczennica, opieka: Renata Piątkiewicz. Serdeczne gratulacje!

Święto patrona Irlandii było okazją, aby wykazać się wiedzą na temat Éire, kreatywnością, jak również sprawnością fizyczną. Takie wyzwanie z okazji Dnia Świętego Patryka zostało podjęte przez uczniów klas czwartych i piątych. Liczne zadania przygotowane przez panią Agnieszkę Piekarską i panią Katarzynę Maliszewską dostarczyły młodzieży dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji. Przy dźwiękach irlandzkiej muzyki toczyły się różnorodne zmagania, wymagające wiele sprytu, wiedzy od młodych uczestników. Najbliżej złapania irlandzkiego gnoma zwanego Leprechaun i zdobycia garnka ze złotymi monetami była klasa 5d, ale niestety skarb pozostał po drugiej strony tęczy. Na pożegnanie irlandzkich zmagań każdy otrzymał swój słodki kawałek tęczy i złotą monetę.

Dnia 18 marca w naszej szkole świętowano dzień świętego Patryka - najpopularniejszego patrona Irlandii. Klasa angielska pod kierunkiem P. Ewy Michałek przygotowała w związku z tym niespodziankę dla reszty szkoły. Reprezentanci klas 3 G, 8 i 7 SP wzięli udział w czytelni w różnorodnych konkursach i zadaniach po angielsku, a pozostali mogli zapoznać się z podstawowymi informacjami o tym irlandzkim święcie na gazetce szkolnej. Młodzież chętnie się zaangażowała i brała udział w konkurencjach. Klasa 3a G przedstawiła szereg prezentacji na temat Irlandii i jej symboli. W nagrodę można było zdobyć skarb skrzata - jednego z symboli Zielonej Wyspy. Wszyscy bawili się świetnie i ten dzień na pewno zostanie na długo w pamięci.

Dużym sukcesem piłkarze z klasy sportowej zakończyli zmagania na zawodach siatkarskich z cyklu Kinder+Sport w Chełmie wygrywając całą imprezę w kategorii "2" autorami tej niespodzianki byli Filip Wroński i Jakub Konowałek czwartą lokatę zajęli Marcel Jeka, Oskar Kutrzepa, natomiast Jan Dudzik, Kajetan Zdanowski, Adrian Kwiatkowski uplasowali się na 15 miejscu. Dziewczęta zajęły VI miejsce Alicja Barańska, Zofia Okupna, Gabriela Kurkiewicz VII miejsce Aleksandra Kochalska, Jagoda Pizoń,10 miejsce Anna Stępień, Wiktoria Kłoda uczniów przygotowali Jacek Czerniakowski i Grzegorz Dejko .

14-ego marca (czyli w dniu, którego datę, przynajmniej w formacie amerykańskim, zapisuje się jako 3.14) obchodzimy Dzień Liczby Pi.  To dziwne, obchodzone głównie w kręgach akademickich, święto, zostało zapoczątkowane w 1988 przez pracownika naukowego San Francisco Exploratiorium, Larry’ego Shaw. Święto zaczęło zdobywać popularność, aż w 2009 roku stało się oficjalne w USA – uchwałą Izby Reprezentantów. Samo święto oczywiście obchodzone jest w przymrużeniem oka i chodzi wyłącznie o spopularyzowanie matematyki poprzez jej najbardziej popularną stałą. π nie przestaje fascynować i wciąż daje do myślenia – jak to możliwe, że liczba, oznaczająca coś tak prostego jak stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy może być tak skomplikowana.