23 maja w I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego w Świdniku ogłoszono wyniki XIII edycji powiatowego konkursu historycznego, którego tematem z było stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły wykazali się dużą wiedzą i zgarnęli 1 i 3 miejsce oraz 2 wyróżnienia. Na podium stanęli Szymon Rycerz oraz Filip Polakowski, natomiast Szymon Adamczuk i Łukasz Pawlak otrzymali wyróżnienia. Następnie odbył się wykład dra hab. Tomasza Panfila naczelnika biura edukacji narodowej w Instytucie Pamięci Narodowej na temat 100-lecia odzyskania niepodległości. Uczniów do konkursu przygotowała p. R. Piątkiewicz.

PROTOKÓŁ Z OBRAD JURY WYNIKI VII KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO „MOJA KSIĄŻKA”

Na konkurs wpłynęło 117 prac z 8 szkół:

Szkoła Podstawowa w Jackowie – 1 praca (klasy 4-7)

Szkoła Podstawowa w Krępcu – 2 prace (klasy 4-7)

Szkoła Podstawowa w Siostrzytowie – 3 prace (klasy 1-3)

Zespół Placówek Oświatowych w Trawnikach – 14 prac (klasy 1-3) oraz 5 prac (klasy 4-7)

Z okazji Dnia Mamy oraz zbliżającego się Dnia Taty w klasie 2b zostały zorganizowane warsztaty cukierniczo-plastyczne. Dzieci mogły pobawić się w cukierników i zrobić dla swoich kochanych rodziców słodką niespodziankę. Nakładały czekoladową masę do specjalnych foremek w kształcie serduszek. Przy okazji ćwiczyły silną wolę, gdyż zapach pysznej masy czekoladowej unosił się w całej sali, a na degustację pysznych pralinek trzeba było chwilę zaczekać. W międzyczasie, gdy słodkie wyroby chłodziły się w specjalnej lodówce, dzieci przygotowywały dalszą część prezentu. Rysowały, wycinały, składały, i przyklejały różne elementy. W ten sposób powstały pudełeczka na czekoladki oraz laurka dla taty w kształcie męskiej marynarki.

Dnia 25 maja 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Świdniku, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5. Nasz uczeń z klasy 4a – Kacper Król – zajął I miejsce, a Anna Pawlak z 5bII. Gratulujemy wyniku. (B.G.)

Na korytarzu I piętra można podziwiać wystawę, związaną z patronem naszej szkoły – Tadeuszem Kościuszką. Część plakatów i albumów zdjęciowych wypożyczono z lubelskiej galerii „Pod schodami”. Fotografie przedstawiają ulice Świdnika, których nazwy nawiązują do ważnych wydarzeń, osób i miejsc z życia T. Kościuszki. Można również zobaczyć ujęcia statków i samolotów imienia naszego patrona. Zachęcamy do obejrzenia wystawy. (Natalia Terlecka)

W piękny, wiosenny dzień 19 maja, wyposażeni w przyrządy przyrodnika uczniowie klasy 2c wyruszyli na lekcję w terenie. Przy pomocy lupy dzieci przeprowadzały obserwacje świata roślin i zwierząt oraz wymieniały się spostrzeżeniami. Miały również okazję utrwalić sobie wiedzę, którą ostatnio przyswoiły w szkole, na temat budowy kwiatów i owadów. Z wielką uwagą szukały pręcików i słupków oraz przeliczały odnóża. Po lekcji przyszedł czas na mały odpoczynek na kocach. Końcowym elementem zajęć było malowanie wybranego fragmentu krajobrazu. Lekcja w terenie wszystkim dzieciom bardzo się podobała i była najcenniejszym źródłem wiedzy o otaczającym nas środowisku (B.F.)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny w 2e odbyło się klasowe spotkanie integracyjne. W tym roku motywem przewodnim było wspólne gotowanie. Rodziny przygotowały pyszną sałatkę. Dzieci, pod czujnym okiem dorosłych, kroiły potrzebne składniki. Sałatka smakowała jeszcze lepiej po wspólnych zabawach. Rodzice przypomnieli sobie niektóre gry z dzieciństwa i widać było, że się przy tym świetnie bawią. Spotkanie było okazją do bliższego poznania oraz spędzenia czasu w gronie „klasowej rodziny”. (A.Z.)

W dniach 12 i 15 maja w ramach zajęć edukacji rowerowej, organizowanej przez Miejskie Centrum Profilaktyki i Urząd Miasta, w miasteczku rowerowym odbyły się zajęcia praktyczne. Uczniowie mieli okazję uczyć się podstawowych zasad zachowania na drodze, w miasteczku zorganizowanym obok boiska Avii. Był to istotny element edukacji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dzięki tym zajęciom możliwe było: korygowanie popełnianych błędów przed dopuszczeniem do ruchu drogowego, praktyczne sprawdzenie znajomości i stosowania przepisów, przełamywanie barier psychologicznych przed poruszeniem się w warunkach ruchu ulicznego. Pod czujnym okiem funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku, którzy uczyli dzieci bezpiecznego przejazdu przez rondo, skrzyżowanie, prawidłowego sygnalizowania manewrów i stosowania się do wszystkich mijanych po drodze znaków, dzieci zostały przygotowane do kolejnego etapu, czyli jazdy w terenie. (B.F., A.P.)

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie Biuletyn Informacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 Miejskie Centrum Profilaktyki w Świdniku Szkolny Klub Pana Cogito Schulen: Partner der Zukunft