Protokół z obrad Jury VIII KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO „MOJA KSIĄŻKA”. Na konkurs wpłynęło 112 prac z 7 szkół:

Szkoła Podstawowa w Jackowie

– 3 prace (klasy 1-3)

– 1 praca (klasy 4-7)

Szkoła Podstawowa w Kalinówce

– 2 prace (klasy 1-3)

Dnia 26 maja 2019 roku wszystkie klasy 7 uczestniczyły w spotkaniu z Panią Małgorzatą Borawską, główną koordynatorką akcji „Transplantacja jestem na tak”, koordynatorem ds. transplantacji Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPSK 4 w Lublinie. Uczniowie poznali pracę koordynatora transplantologii, a także na czym polega transplantacja narządów i jakie narządy można przeszczepiać. Pani Małgorzata przedstawiła znaczenie przeszczepów, w tym rodzinnych, oraz zgody na transplantację narządów po śmierci. Uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w dyskusji i zadawać pytania. Spotkanie zorganizowała p. Agnieszka Flis - nauczyciel biologii.

Wiosna sprzyja nie tylko spacerom po lesie, pracom w ogrodzie czy sadzie, ale także wiele się dzieje w życiu owadów czy pajęczaków. Uczniowie klasy 1D postanowili dowiedzieć się czegoś więcej na temat pszczół, motyli, mrówek, biedronek oraz pająków. Posłużyła im do tego praca projektowa, którą wykonali w losowo wybranych grupach. Przygotowali materiały, korzystając nie tylko z Internetu, ale przede wszystkim z książek. Prace które stworzyli, nie tylko pięknie wyglądały, ale przede wszystkim zawierały cenne informacje, które uczniowie zapamiętywali. Na zakończenie odbyła się prezentacja zespołów oraz wymiana wiadomości dotyczących poznanych owadów.

14 maja w klasie 2a odbyły się warsztaty z pierwszej pomocy. Uczniowie zapoznali się z wyposażeniem apteczki, dowiedzieli się jak należy postępować w różnych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, jak prawidłowo powinniśmy sprawdzać oddech u osoby nieprzytomnej oraz w jaki sposób wykonuje się resuscytację krążeniowo-oddechową. Każdy mógł zastosować zdobytą wiedzę w praktyce i przećwiczyć na fantomie. Organizatorami warsztatów byli p. Paulina Cieślak-Sadło oraz p. Patryk Kalita.

Za nami kolejny etap edukacji rowerowej. W dniach 10 i 13 maja uczniowie z klas czwartych odbyli zajęcia praktyczne na miasteczku rowerowym pod czujnym okiem funkcjonariuszy ze Straży Miejskiej. Miasteczko rowerowe to miejsce, w którym można zdobyć i rozwinąć umiejętności poruszania się w ruchu drogowym. Symulacja prawdziwych ulic ze znakami daje możliwość poznania zasad ruchu drogowego i nabycia płynności w poruszaniu się zgodnie z obowiązującymi zasadami. Miasteczko posiada najważniejsze elementy spotykane na prawdziwych drogach, takie jak rondo, skrzyżowanie z drogą podporządkowaną, przejście dla pieszych oraz przejazd kolejowy, przed którym należy dostosować się do znaku STOP. Przed nami kolejny etap – jazda po mieście. (B.F, A.P)

W dniach 6-11.05.2019 grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Świdniku przebywała w Bad Homburg w Niemczech. Szkoła bierze udział w międzynarodowej wymianie młodzieży z zaprzyjaźnioną prywatną szkołą Maria-Ward–Schule. Podczas pobytu realizowany był bogaty program turystyczno-krajoznawczy i kulturalny. Polsko-niemiecka grupa została oficjalnie powitana przez burmistrza miasta Bad Homburg i przez dyrekcję szkoły. Bogaty program obejmował wycieczkę do Wiesbaden–stolicy Hesji, w której leży Bad Homburg, zwiedzanie uroczych miasteczek nad Renem z przepięknymi winnicami i ruinami zamków, które można było podziwiać podczas rejsu statkiem.

Jak w ciekawy sposób powtórzyć historię? Uczniowie klasy 8C grali w planszówki wykonane przez innych uczniów. Obie grupy testowały gry: Renesans oraz Postaci historyczne. Uczniowie wędrowali po mapie świata trasą morską Ferdynanda Magellana i mieli do dyspozycji w swojej podróży po pliku banknotów. Podczas wyprawy napotkali piratów i jeden statek zatonął.

W Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym GALILEO tytuł laureata uzyskał uczeń klasy IIIF Jakub Mazur. Uczennica tej samej klasy Julia Wójcik zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy