Podstawowym założeniem warsztatów patriotycznych "Niepodległa oczami dziecka" na stulecie odzyskania przez Polską niepodległości było zaprezentowanie faktów historycznych i realiów życia codziennego w międzywojniu poprzez indywidualną historię bohatera – rówieśnika dzieci uczestniczących w zajęciach. Uczniowie analizowali zdjęcia z pierwszych dekad XX wieku przez co zostali wprowadzeni w realia życia przed stu laty. Były to zdjęcia rodzinne zrobione z okazji ślubu, chrzcin, zdjęcie klasy szkolnej, zawodów sportowych, pokazu aut. Dzieci zmieniły się w detektywów; ich celem jest było najbardziej szczegółowe opisanie fotografii, a także próba znalezienia odpowiedzi na kilka pytań:

Z jakiej okazji było zrobione to zdjęcie?

Gdzie je zrobiono?

Ile lat temu? Jaka wtedy była pora roku?

Po pierwszej części warsztatów uczestnicy wysłuchali historii „Dom Wandy” (Wandy Moraczewskiej), która została zaprezentowana przez p. Renatę Piątkiewicz za pomocą japońskiej metody kamishibai, łączącej w sobie elementy opowieści i przedstawienia. Historia opowiadana za pomocą dużych ilustracji tworzy ciekawy mały spektakl.

Na zakończenie uczniowie wykonywali swoją kapsułę czasu, w której umieszczali informacje o sobie, swojej klasie, szkole i mieście. Kapsuła może być odkopana pod koniec szkoły lub za sto lat.