W naszej świetlicy odbyła się niezwykła lekcja żywej historii. Odwiedził nas na zaproszenie pani Ewy Szaleckiej-Gronek i wszystkich dzieci, pan Michał Kamela, który jest dowódcą świdnickich „Strzelców”. Nasz gość opowiadał o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, o obowiązkach wobec Ojczyzny i bohaterskich Polakach.

26 listopada klasa 1c obchodziła Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło tego dnia ze swoim pluszowym przyjacielem. Zabawy zaczęły się od poznania imion naszych misiów, historii pojawienia się w domu uczniów. Dzieci z radością i dumą przedstawiały swoich pluszowych przyjaciół. Po wspólnej rozmowie dzieci poznały historię pluszowego misia oraz obejrzały prezentację na temat misiów bajkowych, niedźwiedzi brunatnych i polarnych. Nie mogło zabraknąć gimnastyki z pluszowym misiem. Po gimnastyce zabraliśmy się za rysowanie portretów misiów, były zagadki, kolorowanki, wykonywanie misiowych pacynek. Każdy otrzymał dyplom „Przyjaciela Pluszowego Misia”. Dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze (B.F.)

Szanowni Państwo, dnia 21 listopada 2018 obyła się XXIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu ALFIK MATEMATYCZNY. Wzięło w niej udział ponad 61 tys. uczestników, wśród których wyłoniono 346 laureatów (I miejsce na podium). Po opublikowaniu wyników, uczestnikom uzyskującym najwyższe noty w rankingu ogólnopolskim zostały przyznane tytuły laureatów oraz 346 nagród o łącznej wartości 229 500 zł. Nagrodą główną jest udział w Wakacyjnym Obozie Talentów, który jest połączeniem przygody, zabawy i wypoczynku z zajęciami rozwijającymi zainteresowania, na łonie natury, w towarzystwie laureatów ogólnopolskich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Łowców Talentów Jersz. Obóz Talentów odbędzie się w Serpelicach nad Bugiem (województwo mazowieckie), podczas wakacji 2019. W województwie lubelskim w konkursie wzięło udział 2675 uczniów z 57 szkół. W naszej szkole wzięło udział 74 uczniów z klas 2 – 8. A oto najlepsi z naszej szkoły:

20 listopada w Komendzie Powiatowej Policji w Świdniku odbyły się powiatowe eliminacje konkursu „Moda na odblaski”. Zadaniem uczestników było przygotowanie i zaprezentowanie trzyminutowego pokazu mody odblaskowej. Drużyny z klas I-IV prezentowały modę wiosna i jesień, natomiast drużyny z klas V-VIII lato i zima. Jury składające się z policjantów z KPP Świdnik oceniało projekty strojów oraz ich sposób zaprezentowania. Celem konkursu było promowanie i zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym poprzez używanie znaków odblaskowych w swoich strojach. Do konkursu dzieci z klas 1-4 przygotowały p. Beata Fidecka, p. Beata Mojsym oraz p. Justyna Legocka. Uczniów klas 5-8 przygotowała p. Agnieszka Pachuta i p. Patryk Kalita.

13 listopada w klasie 1c gościliśmy panią Martę Brodowską, która jest ratownikiem medycznym. Dzieci dowiedziały się jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia życia np. przy zranieniach, zwichnięciach i złamaniach, jak wezwać pomoc i jakie działania należy podejmować, aby udzielić pierwszej pomocy. Utrwaliły sobie numery alarmowe oraz zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie m.in. defibrylatorem oraz pulsoksymetrem. Na zakończenie dzieci mogły ponaklejać sobie sztuczne rany oraz poćwiczyć ich opatrywanie. Była to cenna lekcja, która uświadomiła dzieciom jak istotne są pierwsze chwile niesienia pomocy oraz jak nieocenioną umiejętnością jest udzielanie pierwszej pomocy, która może uratować życie. (B.F.)

Czy słodycze mogą być zdrowe? Oczywiście, że tak. Przekonały się o tym dzieci z klasy 1c, które uczestniczyły w warsztatach pt. „Zdrowe słodycze”. Warsztaty poprowadziła przesympatyczna pani Agata, która jest autorką bloga o zdrowym odżywianiu „Czas na zielone”. Dzieci z wielkim zapałem tworzyły swoje kokosowe pralinki. A dlaczego pralinki były słodkie? Zamiast cukru dzieci dodawały mus daktylowy. Uzupełnieniem warsztatów była rozmowa na temat cukru oraz jego szkodliwości dla naszego organizmu. Na koniec warsztatów dzieci potwierdziły, że zdrowe słodycze są smaczne i będą je robić w domu. Oczywiście każdy dostał przepisy na wspaniałe słodkości. (B.F)

Podstawowym założeniem warsztatów patriotycznych "Niepodległa oczami dziecka" na stulecie odzyskania przez Polską niepodległości było zaprezentowanie faktów historycznych i realiów życia codziennego w międzywojniu poprzez indywidualną historię bohatera – rówieśnika dzieci uczestniczących w zajęciach. Uczniowie analizowali zdjęcia z pierwszych dekad XX wieku przez co zostali wprowadzeni w realia życia przed stu laty. Były to zdjęcia rodzinne zrobione z okazji ślubu, chrzcin, zdjęcie klasy szkolnej, zawodów sportowych, pokazu aut. Dzieci zmieniły się w detektywów; ich celem jest było najbardziej szczegółowe opisanie fotografii, a także próba znalezienia odpowiedzi na kilka pytań:

Z jakiej okazji było zrobione to zdjęcie?

Gdzie je zrobiono?

Dla Niepodległej! W piątek 9.11.2018 r. świętowaliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczysty koncert w wykonaniu międzyklasowego zespołu uczniów oraz wzruszający występ przedszkolaków obejrzały klasy od 3 SP do 3 gimnazjum. Wiele emocji dostarczył quiz historyczny (kahoot!), dotyczący tej rocznicy, przygotowany i przeprowadzony przez p.Renatę Piątkiewicz. Część artystyczną przygotowały p. Beata Gawlik, Katarzyna Terlecka i Anna Iwańska-Kuśmierz. Oprawę muzyczną zapewnił p. Sławomir Iwanicki. Dekoracją sali zajęła się p. E. Banaszewska, Anna Niedzielska oraz Anna Gileta. Gratulujemy wykonawcom i organizatorom!