Nasza szkoła włączyła się w szlachetną akcję „Polacy Rodakom zza wschodniej granicy”. Zbiórka jest gestem pamięci o rodakach. Na terenie Świdnika zapoczątkował ją pan Kazimierz Bachanek, a pomysłodawcą był senator Stanisław Gogacz. Zebrane dary jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia trafiły do polskich rodzin na Białorusi i Ukrainie. W każdej paczce znalazły się również opłatek i świąteczne życzenia. W naszej placówce zbiórkę koordynowały panie Ewa Szalecka-Gronek i Katarzyna Radek oraz pan Paweł Szczerba. Dzięki przychylności nauczycieli, rodziców i uczniów mieliśmy widoczny wkład w pomoc Polakom na Wschodzie. Bardzo dziękujemy za okazane serce!

Przed Świętami Bożego Narodzenia, po raz drugi w naszej szkole, odbył się konkurs matematyczny „Tabliczka na Gwiazdkę”. Sprawdzana była znajomość tabliczki mnożenia wśród uczniów klas 4-6. Natomiast 8 stycznia 2018 r. – chętni uczniowie i uczennice z poszczególnych klas – podjęli się sprawdzania prac z tego konkursu. A byli to:

4a – Paweł Knap, Mateusz Bęc,

4b – Zuzia Sulima ,Oliwka Gumieniuk, Karol Skoczylas,

4c – Wiktoria Ambrozy, Borys Bzowski, Julia Gontarska,

Jak co roku w naszej szkole wystawiane były bożonarodzeniowe jasełka. Dzieci z klas: 1a, 3a i 3d – pod opieką wychowawców Eweliny Radkowiak, Justyny Legockiej i Małgorzaty Dołęgi – recytowały i śpiewały kolędy oraz pastorałki. Uczniom klas 1-3, rodzicom i dziadkom Artystów występy bardzo się podobały. Ze wzruszeniem wspólnie śpiewali kolędy. Wszyscy zachwycali się strojami i dekoracjami, przygotowanymi dzięki pomocy rodziców. Jasełka wprowadziły świąteczny nastrój. Były okazją do wspólnego kolędowania. Wielkie podziękowania dla rodziców uczniów klas 1a, 3a i 3d za ogromne zaangażowanie w przygotowania do występu i okazaną życzliwość. (Justyna Legocka, Małgorzata Dołęga)

Już od ponad tygodnia uczniowie gimnazjum przygotowywali dekoracje świąteczne do biblioteki. W tym roku wykonywali choinki metodą book folding. Dzięki temu biblioteka nabrała odświętnego charakteru... Natomiast w sąsiednim budynku bożonarodzeniowy nastrój pojawił się za sprawą choinki… skonstruowanej z książek.

Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia nauczyciele i pracownicy szkoły – czynni zawodowo oraz emerytowani – wzięli udział w spotkaniu opłatkowym. Młodzież z klasy 7c i gimnazjaliści zaprezentowali „Jasełka”. Wysłuchane teksty, kolędy i pastorałki wprowadziły wszystkich w nastrój zadumy i refleksji. Wzmocniły go słowa ks. kan. Leszka Surmy i p. dyrektora Marka Kwiecińskiego, łamanie opłatkiem oraz składane życzenia. Uczniów przygotowali pp. Sławomir Nowak i Stanisław Mączka, przy konsultacji artystycznej p. Anny Iwańskiej-Kuśmierz. O dekorację sali zadbały pp. Anna Niedzielska i Anna Gileta.

W środę 6 grudnia, z okazji Mikołajek, klasa 3b wybrała się do Centrum Kreatywności Bricks 4 Kidz w Lublinie. Klocki Dla Dzieci to sprawdzony amerykański pomysł i metodologia prowadzenia zajęć. Warsztaty rozpoczęły się od krótkiej prezentacji dotyczącej Św. Mikołaja i Świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach Europy. Następnie, współpracując w parach, dzieci budowały świąteczno-zimowe modele z LEGO. Po przerwie na poczęstunek i spróbowaniu „eliksiru nauki i zabawy”, przyszedł czas na zajęcia z robotyki. Były one znakomitą okazją do wprowadzenia podstawowych zasad inżynierii i architektury oraz odkrywania matematycznych i naukowych zależności.

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana spotkać można było na naszych korytarzach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Klasy 1- 3 tego dnia miały wiele atrakcji. Niektóre wybrały się do Filharmonii Lubelskiej na „Koncert mikołajkowy”. Inne – czekały na Świętego Mikołaja w szkole, gdzie zostały obdarowane prezentami. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć z Mikołajem. Klasa 3c w ten niezwykły mikołajkowy dzień mogła zamienić się w kucharzy i przygotować swoją pizze. Oczekiwany przez cały rok dzień minął w bardzo miłej atmosferze i przyniósł naszym uczniom wiele radości. (Beata Fidecka)

Z okazji Mikołajek wielu uczniów i nauczycieli przyszło w mikołajowych czapkach. W obu bibliotekach zjawił się też Mikołaj, wraz z pomocnikami. Szukali świątecznych motywów i prezentów pod choinką... oczywiście książek. Na najgrzeczniejszych czytelników czekały miłe niespodzianki...

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie Biuletyn Informacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 Miejskie Centrum Profilaktyki w Świdniku Szkolny Klub Pana Cogito Schulen: Partner der Zukunft